Font d'Argent Canillo

Beliggenhed: Canillo

Kun 75 meter fra gondolen og Grandvalira
Halvpension med smagfulde måltider
Stort spa- og wellnesscenter
Pris inkl. transfer til hotel v/r
Pris inkl. 6 dages liftkort

Velkommen til Font d'Argent Canillo - den perfekte base for din skiferie

Hotellet ligger centralt i den charmerende by Canillo, kun 75 meter fra gondolen, der tager dig direkte til de snedækkede bjerge og Grandvaliras fantastiske pister. Et lille og moderne hotel med en varm atmosfære for familier, vennegrupper og par, som ønsker en behagelig base for deres skiferie.

Font d'Argent Canillo kombinerer traditionel charme med moderne komfort og tilbyder en bred vifte af faciliteter, der gør dit ophold både bekvemt og afslappende. Efter en dag i sneen eller på pisterne kan du forkæle dig selv i hotellets spa- og wellnesscenter på næsten 130 m2 - her finder du en indendørs pool, jacuzzi, sauna, hammam, ishytte, vandfald og en række behandlinger. Spaen har særlige tider for børnefamilier, så alle kan nyde den fred og ro og det velvære, de ønsker.

Hotellet har et skiboks, så du kan opbevare dit skiudstyr uden at skulle bære det op på dit værelse hver dag.

Opholdet inkluderer halvpension med velsmagende retter til morgenmad og aftensmad, som serveres som buffet med et fristende udvalg af internationale retter.

 

Grandvalira er et af Pyrenæernes største og mest varierede skisportssteder. Mere end 200 kilometer pister og løjper venter på både begyndere og erfarne skientusiaster. Ud over fantastisk skiløb byder området på unikke vinteroplevelser som hundeslædekørsel, sneskovandring og iglo-bygning.Der er også børnevenlige pister og sjove aktiviteter for de mindste, perfekt for hele familien.

Font d'Argent Canillo er det perfekte udgangspunkt for din skiferie i Andorra og er et godt hotel for dem, der ønsker en afslappet og behagelig skiferie.

 

Faciliteter

Afstande
Lufthavn (Barcelonas internationale lufthavn): 217 km
Canillo: 250 m
Gondollift til Grandvalira: 75 m

Restauranter/barer
Antal restauranter: 1
Antal barer: 1

Adgang til internet
Gratis Wi-Fi på hele hotellet, også på værelserne

Aktiviteter
Stor spa med et bredt og varieret program (mod betaling)
Spillelokale med bordfodbold, billard og arkadespil
Legerum for børn

Andre faciliteter
24-timers reception
Skiboks
Indendørs parkeringsplads
Antal værelser: 75

 

Værelser

Standardværelse til 1-2 personer
Størrelse: 23 m2
Elegante og lyse værelser med en dobbeltseng eller to enkeltsenge.

Standardværelse til 3 personer
Størrelse: 30 m2
Elegante og lyse værelser med enten tre enkeltsenge til voksne eller en dobbeltseng og en sovesofa til børn.

Faciliteter (alle værelser)
Gratis Wi-Fi adgang
Sikkerhedsboks
TV og telefon
Aircondition (varmt og koldt)
Badeværelse med bruser/badekar, toiletartikler og hårtørrer

 

Mad og drikke

Dit ophold på Font d'Argent Canillo er med halvpension, som omfatter lækre retter fra buffetrestauranten til morgenmad og aftensmad. Andre måltider og drikkevarer er tilgængelige mod et ekstra gebyr.

 

Måltider

Hovedrestaurant - buffet

Morgenmad: 07:30 - 10:30
- Morgenmaden består af varme og kolde retter, juice, friskskåret frugt, kager, brød, lokalt pålæg, forskellige kornprodukter, æg, tortillas og pandekager.

Aftensmad: 19:00 - 22:00 (kun i vintersæsonen)
- Bredt udvalg af varme og kolde retter med middelhavsprodukter og lokale råvarer samt kød og fisk. Der er også »Show Cooking«.

 

Bar og café (mod betaling) - 07:30 - 13:00 og 17:00 - 00:00

 

Inkluderet i rejsens pris
- Direkte fly til/fra Barcelonas internationale lufthavn (ca. 2,5 timers flyvetid)
- Håndbagage og indchecket bagage, se information her: https://www.amisol.dk/rejser/spanien/andorra#Rejsefakta
- Bustransfer til/fra lufthavnen til Andorra (ca. 3,5 timer)
- Hotelophold eller lejlighed i Andorra (7 nætter)
- Halvpension på hotellet
- 24/7 servicetelefon

Ikke inkluderet i rejsens pris (skal tilføjes ved bestilling af rejsen)
- Skitransport: 675,-
- Leje af skistøvler i 6 dage: 275,-
- Leje af ski i 6 dage: 575,-
- Leje af skistøvler og ski i 6 dage: 650,-
- Leje af snowboard i 6 dage: 725,-
- Støvler (til snowboard) i 6 dage: 275,-
- Snowboard og støvler i 6 dage: 850,-

Check-in og check-out
Check-in på hotellet er fra kl. 15.00 på ankomstdagen. På hjemrejsen skal du tjekke ud af hotellet inden kl. 12.00. Hvis du ønsker at tjekke ud sent, kan du tjekke tilgængelighed og priser i hotellets reception.

Turistskat
I Andorra opkræves en lokal turistskat, som varierer mellem €1 og €3 pr. person pr. nat. Børn under 16 år er fritaget for denne skat. Det nøjagtige beløb bestemmes af hotellet og betales direkte ved ind- eller udtjekning.

5* hotel 3,14 Euro pr nat pr person
4* hotel 2,09 Euro pr nat pr person
2-3* hotel 1,57 Euro pr nat pr person

  • Hotelfaciliteter
  • Reception Ja
  • Restaurant Ja
  • Bar Ja
  • Elevator Ja
  • WiFi Ja
  • SwimmingPool Ja
  • Børnepool Nej
  • Antal pools 1
  • Gratis Solsenge Nej
  • Fitness Nej
  • Værelsesfacilitier
  • Rengøring Nej
  • BALKON / TERRASSE Nej
  • Minibar Nej
  • Aircondition Nej
  • Safe box Nej
  • TV Nej
  • Skift af linned Nej
  • Skift af håndklæder Nej
  • Hårtørrer Nej
  • Pension
  • All inclusive Nej
  • Mini all inclusive Nej
  • Morgenmad Nej
  • Halvpension Ja
  • Afstande
  • Centrum 250 m
  • Strand 0 m
  • Supermarked 250 m
  • Afstand til lufthavn 217 km
Næste >

Anbefalede hoteller til dig