Med en beliggenhed i 2.100 meters højde, på grænsen mellem Andorra og Frankrig, er Pas de la Casa Pyrenæernes højst beliggende skisportsby. I denne højde er der garanti for skiløb i hele sæsonen og bedst af alt, i Pas de la Casa har du mulighed for at bo med direkte adgang til pisterne eller blot få meters gang derfra.
Byen har ca. 3.000 indbyggere, er omgivet af en storslået natur og er et populært shoppingområde med et ret stort udvalg af mode- og skisportsbutikker med alle de kendte mærkevarer. Her er barer og restauranter side om side og du finder hér Grandvaliras bedste og mest aktive aften ..
og natteliv, med et stort udvalg af diskoteker og barer for hver en smag.
Kort sagt, så har Pas de la Casa: udfordrende skiløb, masser af afterskiing, natteliv og glimrende indkøbsmuligheder.
Andorras hovedstad (Andorra La Vella) kun 20 km fra Pas de la casa.
Andorra la Vellas er landets kulturelle centrum med Regeringens Udstillingshal, som fungerende som både teater og museum. Området foran parlamentsbygningen byder også mange arrangementer, og byen er vært ved en musikfestival hver vinter. Den gamle bydel er karakteriseret ved gamle stengader og -huse og den centrale kirke Església de Sant Esteve er del af det smukkeste område i byen og blev bygget i romansk stil det 11. århundrede. I Andorra La Vella er indkøbsmulighederne mange. Oplev den skønne varme andorranske stemning ved en gåtur i byen, i butikkerne, på restauranter, på barer/diskoteker osv. Vi anbefaler også et besøg i Caldea, som er en af Europas største Spa & Wellness center, som tilbyder forkælelse til både børn og voksne samt der er flere pools til børnefamilierne.
Transporttiden fra lufthavnen til Pas de la Casa er ca. 4 timer, så byen er den sidste by transferbussen kommer til – og dermed også den første by der hentes gæster i på vej tilbage til lufthavnen igen.