Velkommen til Sharm Club Beach Resort - et dejligt hotel for dem, der ønsker at mærke den arabiske atmosfære
Tidligere kendt som Labranda Tower Bay Resort

Sharm Club Beach Resort har en fin beliggenhed på en bakke i Hadaba, med en dejlig udsigt over Tower Bay. Hotellet har en lys og indbydende lille reception, der efter tjek ind, fører dig ud i en stor grøn have med palmer, blomster og små hvidkalkede bygninger i stue- og 1.sals plan. De ligger spredt med små fine stier og trapper, der forbinder dem og snor sig ned mod pools og havet. Havet omringer ca. 3/4-del af hotellet og der er derfor rig mulighed for at nyde udsigten over det smukke Rødehavet.

Hotellet har to skønne poolområder, hvor den ene pool + børnepool er med lidt aktiviteter i løbet af dagen, der kan derfor forekomme høj musik ved den denne pool under aftenunderholdning. Børnepool er af medium højde, så det er ikke egnet til helt små børn. Den anden pool er en quiet area pool med olympiske mål, så du kan tage nogle gode lange svømmeture og ellers nyde solen og slappe af i de smukke omgivelser.

Slap af på solsengene ved pool eller på stranden og forkæl dig selv med en lækker massage, mens du nyder udsigten over havet. Da hotellet ligger på en forhøjet halvø, er stranden langs vandet på forskellige niveauer med flere små hyggelige områder. Der kan soppes i vandkanten, hvor fisk og koraller kan ses. Fra stranden er der to badebroer, hvoraf den ene er under vandoverfladen og den anden over, Fra platformene er der rigtig gode snorkel- eller dykkermuligheder, da revet går lodret ned lige dér, så der åbner sig et eventyr af smukke farverige fisk og koraller i alle størrelser.

Har du ikke lyst til at tage en forfriskende dukkert? Gå en tur ad de hyggelige stier omgivet af palmer og blomster, eller gå en tur forbi hotellets køkkenhave – her dyrker hotellet sine egne grøntsager. I august høstes dadler fra palmerne. Hotellet har en skøn spa-afdeling, konference/fest lokale, tennisbane, fodboldbane, beachvolleyball bane og en lille gade med et par små hyggelige butikker.

Restauranten serverer gode internationale og traditionelle egyptiske retter.

Sharm Club beach Resorter et af Amisol Travels Atmosphere-hoteller i Sharm el Sheikh. Disse hoteller har et begrænset antal værelser inden for et stort og markant hotelområde, der er flotte poolområder, dejlige sandstrande og smukke omgivelser i eksotisk arabisk stil.

Er du ikke til store internationale luksushoteller, men blot ønsker en rolig ferie i smukke naturlige omgivelser, så er Sharm Club hotellet til dig.


Green Star certificeret hotel*****
Hotellet er exceptionelt miljøvenligt og tilhører den lille gruppe af hoteller, der viser en høj forpligtelse til en intensiv og kontinuerlig beskyttelse af natur og miljø på alle områder. Ledelsen samt medarbejderne sætter beskyttelsen af natur og miljø først.

 

Faciliteter

Afstande
Lufthavn: 17 km
Naama Bay centrum: 6 km
Old Market: 3 km
Strand ved hotellet

Strand/Pool
Strand ved hotellet med badebro og flotte snorkelforhold
2 pools (1 opvarmet i vintermånederne fra ca. 1. november indtil ca. slutningen af februar)
Gratis brug af badehåndklæder, liggestole og parasoller

Børn
Børnepool
Legeplads
Barneseng (på forespørgsel)

Internet
Gratis (men meget langsom) Wi-Fi på fællesområder. 

Restauranter/barer
Hovedbuffetrestaurant: 1
Poolbar/frokost: 1

Aktiviteter
Dykkercenter
Snorkling
Spa med jacuzzi, tyrkisk bad og massage
Lille motionsrum (løbebånd, motionscykel, træningsbænk, lidt håndvægte, multitræningsredskab)
Underholdning i hotellets regi
Italiensk klub på hotellet som arrangerer aktiviteter i dag og aftentimerne

Andet
Butikker (tøj, smykker, souvenirs, kiosk)
Læge
ATM
Frisør
Vaskeservice (mod gebyr)
Roomservice (mod gebyr)
Shisha/Hookah hjørne
Mulighed for massage mod ekstra betaling
Bygget i 1993 - Renoveret i 2009 - Antal værelser 158

 

Værelser

Sharm Club Beach Resort har 158 hyggelige værelser. 

Eneværelse
Størrelse: 36 m2
Med king-size seng eller enkeltseng og et uderum tilknyttet med åbent tag og vinduer.

Standard dobbeltværelse til 2-3 personer
Størrelse: 36 m2
Med king-size seng eller enkeltseng og et uderum tilknyttet med åbent tag og vinduer.

Standard dobbeltværelse til 2-3 personer med havudsigt
Størrelse: 36 m2
Med king-size seng eller enkeltseng og et uderum tilknyttet med åbent tag og vinduer.

Deluxeværelse med havudsigt dobbeltværelse til 2-3 personer
Størrelse: 36 m2
Med king-size seng eller to enkeltsenge og stor tilknyttet solterrasse/altan med udsigt over Rødehavet

Faciliteter (alle værelser)
Aircondition
Skrivebord
Mini bar
Saftyboks
Kedel
Telefon
Television
Badeværelse: Bruser og hårtørrer

 

Mad og drikke

All inclusive

Shahrazad Restaurant (Buffet)
07:00 - 10:00 morgenmads
13:00 - 14:30 Frokost
18:30 - 21:00 Middag
Lokaltproducerede drikkevarer til måltiderne

Panorama Bar
08:00 - 00:00 Lokalt producerede drikkevarer uden alkohol
11:00 - 23:00 Lokalt producerede alkoholiske drikkevarer
10:30 - 11:30 snacks
16:30 - 17:30 snacks
23:00 - 00:00 snacks

La Siesta Bar er åben 10:00 - solnedgang
Pizza Corner er åben 13:00 - 14:30
El Basha Restaurant er en Libanesisk a la carte restaurant, hvor gæster kan nyde 1 gratis middag under ferien. Kan derefter benyttes imod betaling.
Bemærk at Tyrkisk kaffe, friskpresset juice, is mm. ikke er med i all inclusive
Vin er kun inkluderet til frokost og middag
Drikkevarer serveres i glas og ikke i hele flasker

Ikke inkluderet:
Mad og drikkevarer fra roomservice og minibaren
Bestilling udover de normale hovedmåltider
Importede drikkevarer

 

Vigtig information

OBS! Der kan i løbet af året være ændringer iht. åbningstider for faciliteter og udbuddet af disse, samt ændringer i åbningstiderne på restauranten og barerne. Der kan være forskel om man rejser i højsommeren eller udenfor sæsonen.

Lægeservice
Får du brug for lægehjælp, kan du kontakte guiden eller receptionen, som så vil tilkalde en læge.

Faciliteter til folk med et bevægelseshandicap
Hotellet er beliggende på en kuperet grund med trapper/trin imellem forskellige niveauer, der er ikke handicapværelser.

Jul- og nytårsrejser
Til juleferien tilbydes der ofte en frivillig julemiddag mod et tillæg, og nogle restauranter kan holde lukket juleaften og nytårsaften. Nytårsmiddag er som regel inkluderet i rejsens pris.

 

PickAlbatros Golbane – en del af resortet Albatros Golf Villa Suits 

Vi er glade for at kunne byde velkommen til den nyligt genåbnede PickAlbatros Golfbane, efter et års nedlukning. Nu en enestående oplevelse for alle, der elsker golf! Denne smukt designede bane blev skabt af The American Architecture Sandford & Association i 1997 og har en stolt historie som vært for det prestigefyldte European Championship i 2005. Nu kan du opleve denne ikoniske bane, der kombinerer udfordrende spil og storslåede omgivelser. 

Dette er den eneste 18-hullers PGA (Professional Golfers' Association) internationale mesterskabsbane i Sharm el Sheikh. Par 72 PGA Championship-golfbanen (6021 m2) er en af de bedste golfbaner i Egypten.  

Banen byder på udfordrende spil for både erfarne spillere og begyndere og tilbyder en mindeværdig udsigt over de frodige grønne fairways med ørken- og bjerglandskaber som baggrund for spillet. 

Hvordan booker jeg Greenfee?
Book dit ønskede værelse og tilføj eventuelle ekstratilbud, såsom en 15 kg golfbag, 20 kg indchecket bagage, måltid om bord, bustransport eller charterpakke. I 1 uge kan du booke op til 5 x green fees fra kun kr. 3150,- pr. person.
Når din booking er gennemført, og du har modtaget dit reservationsnummer, kan du nemt reservere dine ønskede tee-tider ved at sende en e-mail til post@amisol.dk.

 

Hvorfor vælge Sharm Club Beach Resort?

  • Beliggenhed: Hadaba
  • Afslappet atmosfære for familier og par
  • Stor privat strand med fantastiske snorklemuligheder
  • All inclusive-ophold
  • Kan kombineres med en golfrejse
  • Green Star-certificeret hotel*****
  • Hotelfaciliteter
  • Reception Ja
  • Restaurant Ja
  • Bar Ja
  • Elevator Nej
  • WiFi Ja
  • SwimmingPool Ja
  • Børnepool Ja
  • Antal pools 3
  • Gratis Solsenge Ja
  • Fitness Nej
  • Værelsesfacilitier
  • Rengøring Ja
  • BALKON / TERRASSE Ja
  • Minibar Ja
  • Aircondition Ja
  • Safe box Ja
  • TV Ja
  • Skift af linned Ja
  • Skift af håndklæder Ja
  • Hårtørrer Ja
  • Pension
  • All inclusive Ja
  • Mini all inclusive Nej
  • Morgenmad Nej
  • Halvpension Nej
  • Afstande
  • Centrum 6 km
  • Strand 0 m
  • Supermarked 0 m
  • Afstand til lufthavn 19.7 km
Næste >

Anbefalede hoteller til dig