Søg med vores AI agent

Velkommen til Hotel L’Ancora – et hyggeligt og familiedrevet hotel

Hotellet har en fantastisk beliggenhed i Santa Maria med en smuk udsigt over havet, kun 400 meter fra den vidunderlige Grotticelle-strand. Dette lille og afslappede hotel er ideelt for både par og familier, der søger en solrig ferie i rolige og naturskønne omgivelser.

På Hotel L'Ancora kan du nyde afslappende timer ved poolen, som er opdelt i separate områder for både børn og voksne. Rundt om poolområdet vokser frugttræer og palmer, hvilket skaber en ekstra fredfyldt atmosfære. Slap af i solsengen og bestil en forfriskning eller en lille snack fra poolbaren. Stranden ligger kun en kort gåtur væk, og du kan også benytte hotellets shuttleservice, hvis du ønsker det.

Hotellets restaurant serverer lækre og traditionelle retter fra det calabresiske køkken, og opholdet inkluderer morgenmad med et bredt udvalg i morgenmadsbuffeten – den perfekte start på dagen.

Hotel L'Ancora er et charmerende lille familiedrevet hotel, hvor du vil opleve ægte italiensk gæstfrihed og alle de faciliteter, du har brug for til en uforglemmelig ferie i Calabrien.

 

Faciliteter

Afstande
Lufthavn: 65 km
Tropea: 11 km
Strand: 200 m

Strand/pool
Privat område på sandstranden (parasoller og solsenge mod betaling). Bemærk venligst: poolen er lukket hver dag fra 13:00 - 16:30.
2 pools, 1 til voksne og 1 til børn
Fri brug af solsenge og parasoller ved poolen
Bemærk, at det er obligatorisk at bære badehætte i hotellets pools

Restauranter/Barer
Antal restauranter: 1
Antal barer: 1

Internet
Gratis Wi-Fi i hotellets fællesområder

Aktiviteter
Biludlejning (mod betaling)
TV-stue og spillokale med brætspil
Cykeludlejning (mod betaling)
Temamiddage (mod betaling)

Andet
Døgnåben reception
Turistinformation
Parkeringsplads
Læge tilgængelig
Antal værelser: 32

 

Værelser

Standardværelse til 1-3 personer
Størrelse: 17 m²
Med dobbeltseng/enkelt seng og ekstra seng til tredje person
Kan bestilles som standardværelse eller med havudsigt

Faciliteter (alle værelser)
Klimaanlæg
Terrasse/balkon
Safe
TV og telefon
Velværepakke
Minibar
Bad med brus og hårtørrer

 

Pension

Opholdet på Hotel L'Ancora er med morgenmad inkluderet. Tidspunkter for morgenmad oplyses ved indtjekning på hotellet.

 

Vigtig information

Turistskat
I Calabrien opkræves en turistskat på € 2-5 pr. person pr. dag. Skatten betales direkte til hotellet ved check-in.

Lægehjælp
Har du brug for medicinsk hjælp, kontakt venligst Amisol-repræsentanten eller receptionen straks, de vil tilkalde læge for dig/dem.

Faciliteter for personer med nedsat mobilitet
Hotellet ligger på et relativt fladt terræn, men der er en lidt stejl vej op til hotellet, der er trapper og ingen elevator. Der er handicapvenlige værelser tilgængelige på forespørgsel.

Særlige kosthensyn og allergier
Vi gør opmærksom på, at flere af vores hoteller har et begrænset udvalg af specialkost, og at hotellerne derfor ikke kan garantere hensyntagen til allergier eller særlige kostbehov såsom glutenfri kost, vegetarisk, vegansk, laktosefri eller lignende.

Udvalget vil på nogle destinationer/hoteller være meget begrænset sammenlignet med nordiske standarder.

Rejsende med allergier eller særlige kostbehov anbefales derfor selv at medbringe nødvendige produkter eller snacks, hvis dette vurderes nødvendigt. Kontakt vores kundeservice hvis du/i er i tvivl, eller har brug for hjælp og information. 

Amisol Travel Appen
Download Amisol Travel-appen og få styr på hele ferien – direkte på mobilen!

Når du har bestilt din rejse med Amisol Travel, kan du nemt logge ind i appen og få adgang til alt det vigtigste før og under ferien:

  • Tilkøb spændende udflugter
  • Chat direkte med vores guider på destinationen
  • Modtag hjemrejseinformation og afhentningstider
  • Få nyttige tips og praktisk information om rejsemålet
  • Se dine rejseoplysninger samlet ét sted

Gør ferien nemmere og mere overskuelig med Amisol Travel-appen.

Download den i App Store eller Google Play og vær klar til ferie!

 

Oplevelser og udflugter

Oplev Calabrias unikke skønhed, hvor dramatiske kystlandskaber, krystalklart hav og autentisk italiensk charme danner den perfekte ramme om din ferie. Nyd det autentiske Italien gennem lokale smagsoplevelser, varm gæstfrihed og mindeværdige oplevelser, langt væk fra masseturismen.

Glæd dig til at udforske regionens mange højdepunkter på vores udflugter. Tag med på en bådtur til de Æoliske Øer, vulkanøen Stromboli, eller oplev Taormina på en dagstur til Sicilien. Vi tilbyder også stemningsfulde oplevelser med vinsmagning, kultur og unikke kystlandskaber i det maleriske Scilla og det historiske Reggio Calabria.

Læs mere om vores udflugter, klik her.

Hvorfor vælge Hotel L'Ancora?

  • Beliggenhed: Santa Maria
  • Charmerende og lille familiedrevet hotel
  • Oplev ægte italiensk gæstfrihed
  • Perfekt til både par og familier
  • Ophold med morgenmad inkluderet
  • Hotelfaciliteter
  • Reception Ja
  • Restaurant Ja
  • Bar Ja
  • Elevator Nej
  • WiFi Ja
  • SwimmingPool Ja
  • Børnepool Ja
  • Antal pools 2
  • Gratis Solsenge Ja
  • Fitness Nej
  • Værelsesfacilitier
  • Rengøring Ja
  • BALKON / TERRASSE Ja
  • Minibar Ja
  • Aircondition Ja
  • Safe box Ja
  • TV Ja
  • Skift af linned Ja
  • Skift af håndklæder Ja
  • Hårtørrer Ja
  • Pension
  • All inclusive Nej
  • Mini all inclusive Nej
  • Morgenmad Ja
  • Halvpension Nej
  • Afstande
  • Centrum 600 m
  • Strand 400 m
  • Supermarked 11 km
  • Afstand til lufthavn 65 km
Næste >

Anbefalede hoteller til dig